Naša chovateľská stanica existuje od roku 2006, a aj preto sme si nie náhodou vybrali názov – SIBERIAN SQUILLS – -t.j. pomenovanie nádhernej modro- fialovej trvalky pochádzajúcej a kvitnúcej ako jednej z prvých po dlhej a tvrdej zime v drsných podmienkach Sibíri.

Sme vlastne prvým a veľmi mladým úsilím o chov sibírskych mačiek na Slovensku. Naša chovná stanica je zaregistrovaná a riadi sa pravidlami chovu podľa FIFE ako aj Slovenského zväzu chovateľov SZCH.


Keďže je v našej povahe robiť veci , ktorým venujeme svoj čas , čo najlepšie ako vieme a môžeme a naozaj nám úprimne záleží na čo najlepšej kvalite typu ale aj zdravotných dispozíciách našich zvierat, spolupracujeme v ďalšom smerovaní chovu s ruskými chovateľmi aj chovateľmi z viacerých zahraničných krajín. Odborné vedomosti ale aj ľudský prístup je pre nás zárukou profesionality chovu skĺbenej s láskou k týmto nádherným zvieratám.

Naše chovné mačky sú testované na genetické ochorenia PKD a HCM ako aj poztitivitu na CS gen. Sú FLv, FIV, FIP vyšetrené s negatívnym výsledkom a zaočkované. Sú pravidelne veterinárne kontrolované , odčervené a raz ročne aj vyšetrené na vnútorné parzity a jednobunkovce.

Našim dôvodom pre chov boli a sú predovšetkým jedinečné vlastnosti sibírskych mačiek ktoré nás naozaj fascinujú . Ich správanie,vernosť a silná väzba k majiteľovi spolu s inteligenciou a prirodzeným a naturálnym vzhľadom malého tigra nás očarili. Nezanedbadeľná je aj ich znížená dispozícia k alergickým reakciám u ľudí, ktorí inak mačky neznesú. Verím , že pri čítaní týchto stránok si ich vnútorné ale aj vonkajšie vlastnosti získajú aj vaše srdcia a obľubu.

Keďže sa jedná o mladé plemeno , radi by sme v dlhodobejšej perspektíve ,v rámci svojich možností a vedomostí prispeli aj k stabilizácii štandardu týchto zvierat . Našim zámerom je potom venovať sa prioritne chovu mačičiek divého a zlatého sfarbenia prípadne v jeho kombinácii s bielou.

Mačiatka z našej chovnej stanice majú vynikajúce výstavné výsledky a predpoklady pre ďalší chov. Radosť nám robia naš odchovy vo Švajčiarsku, Čechách,Švédsku, Francii, Rakúsku ale aj v Saudskej Arábii. Podrobnosti nájdete v sekcii Naši nasledovníci. Zväčša nás opúšťajú vo veku 12-14 týždňov, plne očkované, odčervené s medzinárodne platnými preukazmi pôvodu, prípadne dokladmi pre transfer, kúpnou zmluvou a doplňujúcimi dokladmi podľa požiadaviek domovskej krajiny nových majiteľov. Mačiatka však nepredávame ako vonkajšie mačky, chránený chov je podmienkou predaja.

Verím , že si aj v budúcnosti nájdu svoje miesto a milujúci domov či už v chovných staniciach alebo ako domáci miláčikovia , ktorí svojou prítomnosťou prinesú do vašich domovov citlivosť, miernosť a prirodzenú krásu.

Náš prístup k chovu je založený predovšetkým na láske a osobnom vzťahu k zvieratám, ktoré zdieľajú svoj osud s našim, preto aj k novým majiteľom pristupujeme zodpovedne a zostávame v dlhodobom kontakte, radi pomôžeme radou aj osobnou pomocou.