Napísali o nás

Denník PRAVDA, 25.03. 2009

Zora Frešová skončila vysokú školu s červeným diplomom a cenou rektora, najlepšia v ročníku, hoci päť rokov prednášok, seminárov a skúšok si zhustila do štyroch. Šesť rokov pracovala ako klinická psychologička. A keď čakala svoje prvé dieťa, život ju postavil pred zásadnú voľbu: buď psychológia, alebo „okultné vedy“.

Medicinman odletí za duchmi a zvieratami, do iného sveta, aby liečil a radil

Učil som sa za šamana

Martin Čambalik
Nekontrolovateľné, niekoľko minút trvajúce chvenie celého tela a najmä rúk. Môj partner bol ešte pred chvíľou v tranze, v inej realite, práve z nej vystúpil. Stačilo, aby priložil svoje ruky do blízkosti môjho tela, tiež sa rozochvelo. Bolo to ako príliv obrovskej energie. Nie, to nie je úryvok z mysteriózneho filmu, ale zážitok, ktorý sa skutočne stal. Odohral sa v bratislavskom Ružinove na základnom kurze šamanizmu.

ŠAMANKOU za dva dni

Čo by ste si pomysleli, keby vás niekto presviedčal, že pri počúvaní bubnovania sa môžete dostať do tranzu, aký zažívajú šamani? Zrejme by ste si klopkali na čelo, však? Ani ja som tomu neverila, ale len dovtedy, kým som to sama neskúsila.

„Si si istá, že sa odtiaľ vrátiš? Nie že si potom zbalíš kufre a odsťahuješ sa niekde k Indiánom,“ doberali si ma kolegyne, keď som odchádzala na víkendový seminár šamanizmu. Ak mám byť úprimná, nielen ony, ale ani ja som nemala celkom jasno, čo táto skúsenosť so mnou urobí.

Pre Zoru Frešovú je prirodzené žiť v dvoch svetoch. V tom bežnom reálnom a v tajomnom svete duchov.

Za Zorou Frešovou chodia ľudia s rôznymi problémami. So zdravotnými, vzťahovými, materiálnymi. Vyštudovala psychológiu, ale jej prax siaha ďaleko za hranice tohoto vedného odboru. Je totiž šamanka. Využíva praktiky prírodných národov, ktoré sa zrodili pred mnohými tisíckami rokov. Ako to funguje? Zora tvrdí, že udržiava kontakt s múdrymi duchmi a s ich pomocou lieči všetko, čo narušuje rovnováhu v ľudskom organizme.

Zora FREŠOVÁ
psychologička a šamanka

Šamanizmus je jednou z vizionárskych ciest, ktorá človeku pomáha obnoviť rovnováhu a komunikáciu s univerzom. Predstavuje hlbokú spiritualitu a vieru v to, že nielen ľudia, no celá príroda – každé zviera, rastlina, strom, ale aj voda či kameň je obdarený žijúcou dušou. Šaman sa do kontaktu s duchovným svetom dostáva prostredníctvom takzvaného šamanského stavu vedomia, v ktorom mení svoje bežné vnímanie a otvára sa múdrosti a sile obsiahnutej vo všetkom okolo nás, otvára sa jednote, Bohu alebo ak chcete Univerzu.